Registr dlužníků NRKI

Registr dlužníků NRKI

Pod zkratkou NRKI se skrývá Nebankovní Registr Klientských Informací. Do něj vkládají nebankovní finanční společnosti (patří sem např. poskytovatelé P2P půjček, rychlých půjček, nebo třeba leasingové společnosti) informace o svých klientech ohledně jejich nebankovních úvěrů – jaké má či měl dlužník půjčky, jakou částku činí/činila měsíční splátka, zda dlužník řádně splácí či naopak apod. Obsahuje tedy v podstatě data stejného typu jako jeho bankovní „kamarád“ BRKI.

Tyto dva registry spolu ve skutečnosti kooperují, a oba jsou využívány bankami či nebankovními finančními společnostmi k posouzení důvěryhodnosti potenciálního dlužníka, který přichází s žádostí o půjčku.

Jak se dlužník dostane do NRKI?

Podobně jako v registru BRKI, do NRKI se klient dostane už tím, že si zažádá o půjčku u některé z členských nebankovních společností (seznam těchto institucí naleznete na kolikmam.cz).

Potřebuji výpis z NRKI.

Výpis z BRKI i NRKI můžete získat jednoduše několika způsoby:

  • 1/ online cestou – pomocí registrace na webu kolikmam.cz. Výpis si po registraci, doručení vašich přístupových kódů a otevření vašeho účtu můžete za poplatek 100,- korun stáhnout do počítače.
  • 2/ poštou – zasláním Žádosti o výpis – 200,- korun + poštovné.
  • 3/ osobně v klientském centru kolikmam.cz
  • Více informací k výpisům z BRKI a NRKI na kolikmam.cz

Jak na výmaz mých údajů?

Jestliže právě splácíte dluh, není možné nechat vymazat své údaje. Pokud ale máte již po úplném umoření dluhu, podmínky pro výmaz jsou alespoň trochu volnější, než je tomu v případě BRKI (zde nelze výmaz provést vůbec a to ještě další 4 roky po splacení).

Do NRKI se vkládají údaje o klientovi pouze na základě jeho souhlasu, a to na stanovenou dobu. Po splacení dluhu lze od tohoto souhlasu odstoupit. Je třeba ale počítat s tím, že každá takováto žádost je posuzována individuálně – nelze tedy dopředu určit nebo odhadnout, zda vám bude vyhověno či nikoli.

Mám negativní záznam – jak mohu získat půjčku?

Odmítá vám váš poskytovatel sjednat úvěr na základě negativních záznamů v NRKI/BRKI? Je to logické – jako každý solidní poskytovatel klienta předem prověřuje chrání sám sebe před případnými ztrátami.

Pokud máte v registrech negativní záznamy, může být pro vás řešením půjčka bez registrů, tj. taková, kterou získáte snadněji, protože poskytovatel do registrů nenahlíží. Vyhněte se ale riziku, že zvolíte nabídky neférových, vyděračských institucí (které zatajují informace a reálné podmínky úvěru apod.) – podobných podvodníků je na trhu nepřeberné množství!

Jak si tedy můžete ověřit, zda vámi vybraná společnost funguje mimo predátorské mechanismy, a zda je důvěryhodná? Obraťte se na oficiální seznamy institucí, které kontroluje Česká národní banka, a společnost si zde ověřte na apl.cnb.cz

Sami se ale každopádně zamyslete: jestliže máte negativní záznamy v registrech, a banka či jiný poskytovatel vám brání v půjčce, má to důvod – banka takto chrání v podstatě i vás. Nežeňte se do úvěrů, když už tak těžce splácíte ty, které máte, vyhněte se dluhové spirále („Nesplacené dluhy řešili další půjčkou, nakonec museli prodat dům“:idnes.cz